Dalyan

Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan, 2008 yılında “The Times” tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçilmiştir. Dalyan son yıllarda, Caretta-Caretta deniz kaplumbağaları, Kaunos antik şehri, Kaya mezarları ve çamur banyolarıyla turizmin gözdesi haline gelen cennet bir beldedir. 

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti burada… Kayalara oyulan Kaya Mezarlarının en görkemlileri de Dalyan’da… Dalyan’ın her tarafından şifalı kaplıca suları fışkırıyor. Padişahlara bile hizmet etmiş Sultaniye Kaplıcaları da Dalyan’ın hemen dibinde… Dustin Hoffman, Sting, Uma Thurman gibi ünlüleri de konuk etmiş meşhur çamur banyoları da Dalyan’da… Labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri de, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi de Dalyan’da… Bölgenin Narenciye bölgesi olmasından kaynaklı portakal, mandalina ve limonun anavatanı özellikle nar meyvesini sevenlerin de uğrak noktası Dalyan’dır. Dünya’nın ilgisini çeken Caretta-Caretta kaplumbağaları da nisandan eylüle kadar Dalyan’ın konuğu olur… Nil kaplumbağaları ise sürekli Dalyan kanallarında yaşar…

Kuş gözlemcisi misiniz? Dalyan deltası tam aradığınız yer… Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok kuşu burada görebilirsiniz… Karmaşa, gürültü patırtı sevmeyenler daha çok sessizliği, doğayı ve kültürü kısaca toprağa dair keyifler arayanları her zaman kendine çekmiş bir bölgedir. Yurtdışı ya da yurtiçinden yolu bir kez buraya düşen birçok kişi de yolunu bir daha buradan ayıramadı, yerleşik oldu.